Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2018-02-23
 
 
Hüseyin ÖZKAN
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönDEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR
Anasayfaya Geri DönAILE VE GEÇIMLE ILGILI KULAKLARA KÜPELER
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI -6-
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI-5-
Anasayfaya Geri DönCuma Sohbet - 4-

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  CUMA SOHBETI-3  

CUMA SOHBETI (3) 06,04,2007

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..

Aziz ve sevgili izleyiciler ve dinleyiciler ve okuyanlar! Size gönüller dolusu, yerler gökler dolusu sevgiler, selâmlar, hayir dilekleri ve dualar ederim. Allah-u Teàlâ Hazretleri cümlenizden râzi olsun... Iki cihanda aziz ve bahtiyar olun...

DÜNYA VE AHIRET IÇIN ÇALISMANIN ÖNEMI

Muhterem Müslümanlar!
Varliklarin en sereflisi insanin dünyaya gelis maksadi, Yüce Rabbine kulluk etmek ve hem dünyasi, hem de ahireti için çalismaktir. Metnini okudugum Nebe’ Süresinin hikmet ve mana yüklü mesajiyla hutbeme baslamak istiyorum. “Yeryüzünü bir besik, daglari da onun için birer direk kilmadik mi?. Sizi çift çift yaratmadik mi?. Uykunuzu dinlenme vakti kilmadik mi? Geceyi bir örtü yapmadik mi?. Gündüzü çalisma vakti kilmadik mi?. Üstünüze yedi kat saglam gök bina etmedik mi?. Parlak isik veren Günes’i var etmedik mi?. Taneler, bitkiler, agaçlari sarmas dolas bahçeler yetistirmek için yogunlasmis bulutlardan bol yagmur yagdirmadik mi?”1. buyrularak, yeryüzü, gökyüzü, onlarin yaradilisi ve onlardaki nimetler anlatilarak; gündüzün çalisma, gecenin de dinlenme vakti olduguna dikkat çekilmistir.

Gökyüzündeki Ay, Günes ve yildizlar; yeryüzündeki canli cansiz bütün varliklar çalisip bir görev ifa ederken; insanin çalismamasi, tembellikle ömrünü geçirmesi elbette dogru bir sey olamaz. Bu duruma isaret eden milli sairimiz Mehmet Akif Ersoy söyle diyor:
“Bir baksana, gökler uyanik yer uyaniktir – Dünya uyanikken uyumak maskaraliktir. Aziz Mü’minler!
Varliklarin en sereflisi insan, daima çalismak zorundadir. Onun beslenme, barinma ve giyinme gibi önemli ihtiyaçlari vardir. Bu ihtiyaçlarin temini ve insanin onurunu korumasi, hayatini devam ettirmesi için çalismasi vaciptir. Atalarimiz, "Ne ekersen onu biçersin” sözüyle çalismadan, bir seye sahip olmanin mümkün olamayacagini ifade etmislerdir. Ibni Haldun da: “Hayvanlar ihtiyaçlarini çevrelerinde hazir bulurlar. Insanlar ise, üretmek zorundadirlar.” diyor ve çalismaya dikkat çekiyor.

Degerli Kardeslerim!
Dünya nimetler deryasidir. Bu nimetleri elde etmek için çalismak sarttir. Çalisan insan: Çalisarak, kazanarak, zekatini, vergisini vererek devletine ve milletine karsi görevlerini eksiksiz bir sekilde yerine getirmis olur.
Milletlerin ve medeniyetlerin yaris halinde oldugu çagimizda, ileri ülkelerin nasil çalistigini ve medeniyet yarisinda öne geçtigini bilmeyenimiz yoktur. Öyleyse her ayetinde bir hikmet ve mesaj bulunan Kur’anin: “Insana ancak çalistiginin karsiligi verilecektir” prensibi ile Peygamber Efendimizin: “Iki günü esit olan aldanmistir.” hadisi serifine kulak verelim... Gece gündüz sahsimiz, ailemiz ve milletimiz için çalisalim. Hiç kimseye muhtaç olmadan onurumuzla yasayalim.
Rehberimiz Kur’an, parolamiz çalismak, mes’alemiz müsbet ilim, hedefimiz daha ileri gitmek olsun.
1 1 Nebe’ Suresi Ayet 6-16
 

HÜSEYIN ÖZKAN
SELAM VE DUA ILE

  

Bu yazı 2007-04-06 saat 00:00:00 eklendi ve 354 defa okundu
 

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen KIYMET | Tarih 2007-04-09 13:10:20 | Puan:
 Öncelikle hüseyin amca yazınızı begenerek okudum.Ve yazılarınızı begenerek takip ediyorum.İnanın herşeyin başı çalışmak.Çalışmadan birşeyler elde edemeyiz.Uygarlık seviyesine gelmiş toplumlar çalışarak en iyi yerlerde.Herhalde biz toplum olarak en çok tatil yapan ülkelerden biriyizdir.Gerçekten bizleri dini konularda da bilgilendirmeniz, aydınlatmanız bizleri çok mutlu ediyor.Yazılarınız için teşekkürler.Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.mashhadteam.ir