Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2018-02-23
 
 
Hüseyin ÖZKAN
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönDEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR
Anasayfaya Geri DönAILE VE GEÇIMLE ILGILI KULAKLARA KÜPELER
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI -6-
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI-5-
Anasayfaya Geri DönCuma Sohbet - 4-

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Cuma Sohbet - 4-  

CUMA SOHBETI (4)

13,04,2007

Aziz ve sevgili izleyiciler ve dinleyiciler ve okuyanlar! Size gönüller dolusu, yerler gökler dolusu sevgiler, selâmlar, hayir dilekleri ve dualar ederim. Allah-u Teàlâ Hazretleri cümlenizden râzi olsun... Iki cihanda aziz ve bahtiyar olun...

Muhterem Müslümanlar -ve kardeslerim

Cenab-i Hakk’in yarattigi varliklar içinde en mükemmel varlik insandir. Bu mükemmelligine ragmen insan, tek basina hayatini sürdüremeyen ve mutlaka birlikte yasamaya muhtaç olan bir canlidir. Yüce dinimiz toplumun huzurunu ve mutlulugunu saglamak için bir takim kurallar koymustur. Bu kurallara uyulursahuzur ve mutluluksaglanir. Aksi takdirde huzursuzluk ve mutsuzluk hakim olur. Bunlarin basinda mü’minlerin birbirlerini sevmesi gelmektedir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz (S.A.S.)“Mü’minler birbirini sevmede, birbirine yardim etmede ve birbirine acimada bir vücudun uzuvlari gibidir. (Nasil ki) vücudun herhangi bir uzvu aci ve izdirap duyarsa; diger uzuvlar da uykusuzluk ve ates yükselmesi ile ayni aciyi duyarlar” buyurarak, bu hasleti güzel bir sekilde ortaya koymustur.

Bu güzel hasletlerden birisi de: Kendisi muhtaç olsa bile, komsusunun yardimina kosmasidir. Yüce Allah Müslümanlari Kur’an’da “Kardes” ilan etmistir. O halde Müslüman, kendisi için istedigini kardesi için de istemek ve sevmek zorundadir.

Bu durum, Kur’an-i Kerimde söyle açiklanmistir: “Daha önceden Medine’yi yurt edinmis ve gönüllerine imani yerlestirmis olan kimseler, kendilerine göç edip gelenleri severler ve onlara verilenlerden dolayi içlerinde bir rahatsizlik hissetmezler. Kendileri ihtiyaç içinde bulunsalar bile; onlari kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimrililiginden korunursa, iste onlar kurtulusa erenlerdir.” (Hasr S. 9. Ayet)

O halde degerli Müslümanlar!

Toplum hayatinda mutlu ve huzurlu yasamak istiyorsak, yardimlasma ve dayanisma içerisinde hayatimizi devam ettirelim. Nefsimiz için istemedigimiz seyleri, baskasina da reva görmeyelim. Unutmayalim ki, hayat, sanildigindan daha kisadir ama; bu kisa hayatta yapilabilecek iyi isler pek çoktur;ona göre hareket edelim. Acilarimizi ve sevinçlerimizi birlikte paylasalim. Iste o zaman hayat huzur ve mutluluklar içinde geçecektir.

Hutbemizi bir hadis-i serif mealiyle bitirelim: “Sizden birisi kendi nefsi için istedigini, kardesi için de istemedikçe olgun mü’min olamaz”

SELAM VE DUA ILE

  

Bu yazı 2007-04-13 saat 00:00:00 eklendi ve 369 defa okundu
 

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle
Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.mashhadteam.ir