Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2018-02-23
 
 
Hüseyin ÖZKAN
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönDEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR
Anasayfaya Geri DönAILE VE GEÇIMLE ILGILI KULAKLARA KÜPELER
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI -6-
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI-5-
Anasayfaya Geri DönCuma Sohbet - 4-

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  CUMA SOHBETI-5-  

SOHBET (5) 20,04,2007

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..
Aziz ve sevgili dinleyiciler! Size gönüller dolusu, yerler gökler dolusu sevgiler, selâmlar, hayir dilekleri ve dualar ederim. Allah-u Teàlâ Hazretleri cümlenizden râzi olsun... Iki cihanda aziz ve bahtiyar olun...

EVLILIGIN ÖNEMI

Muhterem Müslümanlar!
Hepimizin bildigi gibi toplumun temelini aile olusturur. Ailelerin bir araya gelmesinden milletler tesekkül eder. Bir toplumun saglikli ve huzurlu olmasi, her seyden önce aile yapisinin saglam olmasina baglidir. Aile fertleri arasindaki iliskiler, karsilikli sevgi, saygi, sefkat ve dayanisma gibi güzel degerler esas alinarak düzenlenirse; o aile uyum içinde olur. Hayatin ve birlikte olmanin mutlulugu yasanir.
Insan, hayati boyunca yalniz yasayabilen bir varlik degildir. Ihtiyaçlarini karsilayabilmek için bir can yoldasina muhtaçtir. Uyumlu bir es, kadin için de, erkek için de, mutluluk ve güven kaynagidir. Hayatin aci-tatli günleri birlikte paylasilir.
Evlilikte, fert ve toplum için sayisiz fayda ve iyilikler vardir. Bunlar dünya hayatinin mutlulugu ile ebedî hayati kazanmaya vesile olan ilâhî nimetlerdir. Evlenmek, insani haramdan uzaklastirir. Nesli çogaltir ve korur. Vatana, millete ve devlete güç kazandirir. Evlilik, ailenin temel tasidir. Peygamberimiz (s.a.v.) onu tavsiye etmis, evlenerek bizlere örnek olmuslardir. Bu hususta: “Ey gençler toplulugu! Kimin gücü yeterse evlensin. Çünkü evlilik, gözü, (haramdan) sakindirir ve iffeti en iyi sekilde korur...”[1] buyurmuslardir.
Degerli Mü’minler!
Dünya ve ahiret saadeti, Allah’in emirlerine, Sevgili Peygamberimizin tavsiyelerine uymakla kazanilir. Bu emir ve tavsiyelerden birisi de; bekarlarin evlenmesidir. Uyumlu bir evlilik her türlü fenaliktan, korunmaya vesile olur.
Islam, evlenme akdi ile olan birlesmeyi sevgi, merhamet, huzur ve karsilikli hosgörü üzerine bina etmistir. Nitekim Kur’an-i Kerim’de: “Kaynasmaniz için size kendi cinsinizden esler yaratip, aranizda sevgi ve merhamet peydâ etmesi de O’nun (varliginin) delillerindendir. Dogrusu bunda, iyi düsünen bir kavim için ibretler vardir.”[2] buyrulmustur.
Aziz Cemaat!
Dinimiz evlenmeyi ve nikahli yasamayi tesvik ederken; geçinememek veya fakir düsmek endisesiyle evlenmemeyi de hos görmemistir.
Yüce Kitabimiz Kur’an-i Kerim’in Nur Sûresinde bekarlarin evlendirilmeleri tavsiye edilmis; evlenen kisilerin fakir olsalar dahi evlenmeleri sebebiyle Allah’in yardimiyla zenginlestirilecekleri beyan buyrulmus
[1]Sahih-i Müslim Terc. C. 7. S.211[2] Rum Süresi Ayet /21

HEP KENDIMIZ OLABILME dilegi ile..
SELAM VE DUA ILE


 

  

Bu yazı 2007-04-20 saat 00:00:00 eklendi ve 357 defa okundu
 

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen kahraman | Tarih 2007-04-20 17:41:12 | Puan:
 Hüseyin bey; Toplumumuzun çok önemli bir yarasına değinmişsiniz. Allah razı olsun. Sohbetlerinizi severek ve ilgi ile okuyorum.Selamlar.Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.mashhadteam.ir