Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2018-02-23
 
 
Hüseyin ÖZKAN
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönDEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR
Anasayfaya Geri DönAILE VE GEÇIMLE ILGILI KULAKLARA KÜPELER
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI -6-
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI-5-
Anasayfaya Geri DönCuma Sohbet - 4-

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  CUMA SOHBETI -6-  

SOHBET (6) 27,04,2007
 

Esselâmü aleyküm ve rahmetullàhi ve berekâtühû!..
Aziz ve sevgili dinleyiciler! Size gönüller dolusu, yerler gökler dolusu sevgiler, selâmlar, hayir dilekleri ve dualar ederim. Allah-u Teàlâ Hazretleri cümlenizden râzi olsun... Iki cihanda aziz ve bahtiyar olun...
 

EVLILIKTE ILETISIMIN ÖNEMI
Çevrelerinde uyumlu olarak görülen birçok çift, aslinda evde birbirlerini yipratan kisiler olabilmektedir. Günümüzde bosanmalar artmakta, disaridan mükemmel bir evlilikmis gibi görünen birçok evliligin, aslinda pek saglam temellere dayanmadigi ortaya çikmaktadir.
Mutlu ve uyumlu bir evlilik için karsilikli konusma ve birbirine vakit ayirma çok önemlidir. Fakat birçok çift, henüz sohbetin önemini kavramis degildir. Iyi bir evliligi yürütebilmek için iletisim sarttir. Öncelikle genç çiftlerin, evlilik iliskilerinden çok büyük beklentileri vardir. Bu tip büyük beklentiler, iliskileri kötü yönde etkiler. Kisi, esinin beklentisini bilmediginden, o beklentiye uygun hareket etmeyebilir. Bu sebeple de karsilikli konusarak beklentileri karsi tarafa iletmek ve karsilikli beklentileri ögrenerek buna uygun hareket etmek çok önemlidir.
Tabi evlilikte her zaman sorunlar ve zorluklar olacaktir. Esler, seslerini yükseltmeden ve birbirlerini zedelemeden problemleri çözebilmelidir.
Saglikli bir evliligin temel prensiplerini söylece siralayabiliriz:
• Dikensiz gül, hatasiz insan olamaz. Bu böyle bilinmelidir.
• Evlilikte bazen tartismalarin olmasi dogal karsilanmalidir. Ancak tartisma sirasinda dürüst ve açik olunmali, karsilikli suçlamalardan, kirici olmaktan kaçinilmalidir.
• Evin disindakiler (özellikle anne, babalar) mümkün oldukça bu tartismalarin disinda tutulmali, çocuklarin yaninda karsilikli hakaret ve asagilamalardan kaçinilmalidir.
• Esler, birbirlerinin farkli görüs, yetisme tarzi, bakis açisi ve degisik düsüncelere sahip olabilecegini kabul etmelidirler. Zorla birbirlerine hakim olamayacaklarini bilmelidirler.
• Siddete hiçbir sekilde basvurulmamalidir.
• Taraflar hatalari karsilikli olarak kabul etmeli, tartismalardan üstte çikmak için inat etmemelidir. Gereginde özür dilemesini bilmeli ve yanlislar düzeltilmelidir.
• Kandil günü, evlilik yildönümü gibi özel günlerde ese hediye almali, bunlarin disinda da arada bir yine onu memnun etmelidir. Eslerin birbirine jestleri faydali sonuçlar verir.
• Bazi esler, sohbeti hep erteler, ileriye atarlar. Bu dogru degildir. Bir gün her sey bitmis olabilir.
Evet, Peygamberimiz (s.a.v.) “En hayirliniz, ailesine hayirli ve yararli olaninizdir.” buyurmustur. Aile problemlerimizi düsünelim, bunlari gidermeye gayret edelim. Faydamiz, önce aile fertlerimize olmalidir.
 

HEP KENDIMIZ OLABILME dilegi ile..
SELAM VE DUA ILE

 

  

Bu yazı 2007-04-27 saat 00:00:00 eklendi ve 350 defa okundu
 

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle
Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.mashhadteam.ir