Merhaba Misafir!  ( ister Giriş Yap - ister Üye Ol )   Tarih 2018-02-21
 
 
Hüseyin ÖZKAN
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönDEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR
Anasayfaya Geri DönAILE VE GEÇIMLE ILGILI KULAKLARA KÜPELER
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI -6-
Anasayfaya Geri DönCUMA SOHBETI-5-
Anasayfaya Geri DönCuma Sohbet - 4-

Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu :13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  DEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR  

DEDIKODU ETMEK BIR HASTALIKTIR                                                                                                                                      11,05,2007

Cuma hutbesi (8)

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Allah, insani yaratilmislarin en sereflisi olarak yaratmis. O’na akil ve irade gücünü vermis; Bununla yetinmeyerek Peygamberleri önder ve ilahi mesajlari içeren kitaplari da rehber olarak göndermistir.

Yaratilis itibariyle iyilige de, kötülüge de meyledebilen insanoglunun yapmasi gereken iyilik ve güzel ahlak nevinden davranislarin yapilmasi emredilirken yapilmamasi gereken kötülük ve çirkin davranislar da yasaklanmistir.

Allahü Teala; neyi emretmis ise biliniz ki o insanligin hayrinadir. Neyi yasaklamissa, o da mutlaka insanligin zararinadir.

Toplumu için için kemiren darginlik, küskünlük, düsmanlik ve hatta cinayetlerin sebebi görülebilen manevi hastaliklardan GIYBET, diger ifadesiyle DEDIKODU, haram kilinan, yasak fiillerdendir. Bu husus Hucurat Süresinin 12. Ayetinde söyleifade edilmektedir. “Ey iman edenler! Zannin bir çogundan kaçinin. Çünkü zannin bir kismi günahtir. Birbirinizin kusurunu arastirmayin. Biriniz digerinizi arkasindan çekistirmesin. Biriniz ölmüs kardesinin etini yemekten hoslanir mi? Iste bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Süphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.”

Hümeze Sûresinin 1. Âyetinde de: “Arkadan çekistirmeyi, yüze karsi eglenmeyi âdet edinen herkesin vay haline!” buyrulmustur.

Bir Hadis-i Serifte: Peygamberimiz Ashabina:*-Bilir misiniz giybet nedir? diye sordu.

-Allah ve Resulu bilir. Dediler-Giybet: “Din kardesini, hoslanmayacagi bir vasif ile anmandir.” buyurdular.

Bu arada ashabdan birisi:-Ey Allah’in elçisi! Eger söyledigim sey, din kardesimde varsa ne buyurursunuz? diye sordu.

*Buyurdular ki: “Eger söyledigin sey, kendisinde varsa onun giybetini yapmis olursun. Sayet yoksa o zamanda yaptigin iftiradir.”1

Yüce Peygamberimiz, ashabini, dolayisiyla kiyamete kadar gelecek olan bütün ümmetini ikaz ve irsad maksadiyla bir mecliste sohbet ederlerken söyle buyurdular:

“Ey diliyle iman edip, imanlari kalplerine inmeyen topluluk! Sakin Müslümanlari çekistirmeyin, onlarin gizli hallerini arastirmayin. Zira kim, din kardesinin gizli kusurlarini açiga çikarirsa; Allah da onun gizli kusurlarini açiga çikarir. Allah, kimin gizli kusurlarini açiga çikarirsa; onu, evinin içinde de rezil eder."2

Muhterem Cemaat!

Insan onurunu zedeleyen, darginlik ve düsmanliklara sebep olan giybetten uzak duralim. Giybet kardeslige saplanan hançer; sevgiyi solduran bir alevdir. Insanlar arasindaki birligi ve beraberligi bozan, fitne ve fesat kaynagidir. Tek kelimeyle günah batagidir.

O halde: Tez elden tövbe edip, eger giybetini yaptigimiz kardeslerimiz varsa olarla helâlleselim. Aksi takdirde öbür hayatta mutlulugu tadamayiz.

Hutbemizi su güzel Peygamberi nasihatla bitirelim:

“-Dilini muhafaza et.-Evinle mesgul ol.-Günahlarina aglayarak tövbe et”3

Ebu Davut Terc. C. 5/25Ebu Davut Terc. C. 5/30Riyazü’s Salihin C.3. 5/7

 

HEP KENDIMIZ OLABILME dilegi ile..

SELAM VE DUA ILE

  

Bu yazı 2007-05-11 saat 00:00:00 eklendi ve 982 defa okundu
 

Söz sizde, neden sizde bir yorum eklemiyorsunuz? Yorum Ekle Yorum Ekle
Anasayfa |  Forumlar |  Videolar |  Resim Galerisi |  Haberler |  Anket |  İletişim |  Hesabınız

Web Sitemiz Php-Nuke'nin Geliştirilmiş Sürümü Olan PNT Nuke Kodlarına Sahiptir.Php-NukeGPL Lisansı Altında Dağıtılan Ücretsiz Yazılımdır...

www.mashhadteam.ir